Lakossági útmutató

Leggyakoribb felnőttbetegségek

Hasi fájdalom

A hasi fájdalom meglehetősen gyakori panasz, mivel az emberi tápcsatorna érzékeny. Legyen szó ételről, baktériumról vagy stresszről / izgalomról, könnyedén megváltozhat az egyensúlya az emésztőrendszernek. A hasi fájdalom egy gyakori tünet, amely sokféle egészségügyi problémára utalhat. 

A hasi fájdalom hátterében számos kiváltó ok állhat, beleértve:

Gyomor-bélrendszeri betegségek: Gyomor- és bélrendszeri problémák, mint például gyomorégés, gyomorfekély, gyulladásos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa) vagy irritábilis bél szindróma (IBS) okozhatnak hasi fájdalmat.

Gyulladások és Fertőzések: Hasfájást okozhatnak a fertőzések, például a hasi influenza, ételmérgezés vagy húgyúti fertőzések.

Szervi kórképek: Az epehólyaggyulladás, vesekő, vese- vagy húgyhólyaggyulladás is intenzív hasi fájdalmat válthat ki.

Nőgyógyászati ​​problémák: Menstruációs görcsök, petefészek ciszták, méhgyulladás vagy méhen kívüli terhesség is hasi fájdalommal járhat.

Hasűri szervek elváltozásai: Szervek sérülése vagy elváltozása, például hasűri daganatok, sérv vagy bélelzáródás is okozhat fájdalmat.

A görcsös hasi fájdalom a legtöbb esetben ártalmatlan és rövid időn belül elmúlik. Amennyiben tartósabb ideig húzódó hasi fájdalommal küzd, mindenképp forduljon orvoshoz.

Bélhurut (Gastroenteritis)

A bélhurut, más néven gastroenteritis, a gyomor és a bélrendszer gyulladásos állapota, amelyet általában fertőzés okoz. Ez az állapot általában rövid távú, de kellemetlen tünetekkel járhat. 

Tünetek:

Hasi Fájdalom és Görcsök

Hányás és Hasmenés

Hányinger és Émelygés

Láz és Általános Rosszullét

Kezelési Lehetőségek:

Hidratáció: Mivel a hasmenés és hányás folyadék veszteséget okozhat, fontos, hogy megfelelően hidratált maradj. Igyál sok vizet vagy elektrolitokat tartalmazó italokat.

Pihenés: Pihenés segíthet a szervezetnek a fertőzés leküzdésében.

Diéta: Kezdetben könnyen emészthető ételeket fogyassz, mint például párolt rizs, zsemle vagy püré. Kerüld az irritáló vagy nehéz ételeket.

Orvosi ellátás: Súlyosabb esetekben, különösen kisgyermekek és idősek esetében, orvosi segítség szükséges lehet.

Fertőzés terjedésének megelőzése: Gyakori kézmosás, higiéniai előírások betartása, és az élelmiszerek megfelelő hőkezelése segíthet megelőzni a fertőzést.

Amikor Orvoshoz Kell Fordulni:

Ha a tünetek nagyon súlyosak vagy hosszabb ideig tartanak.

Ha láz, vér a székletben vagy súlyos kiszáradás tünetei jelentkeznek.

Ha csecsemő vagy idős ember betegszik meg.

A bélhurut általában néhány nap vagy egy hét alatt magától enyhül, de ha aggódsz az állapotod miatt, mindig érdemes orvoshoz fordulni. Az orvos segíthet a tünetek enyhítésében és a helyes kezelés kiválasztásában.

Epekövesség (Cholelithiasis)

Az epekövesség olyan állapot, amelyben a epehólyagban vagy az epevezetékben kialakulnak szilárd képződmények, az ún. epekövek. Ezek a kövek lehetnek kicsik és tünetmentesek, de néha okozhatnak fájdalmat és más egészségügyi problémákat.

Kialakulás:

Az epekövek leggyakrabban az epehólyagban alakulnak ki, amely a máj által termelt epét tárolja és a zsírok emésztéséhez használja. A kövek kialakulásának pontos oka nem mindig ismert, de az alábbi tényezők hozzájárulhatnak:

Koleszterin és sók: Az epekövek gyakran a koleszterin felhalmozódásával és a benne lévő sók kristályosodásával keletkeznek.

Nem megfelelő epeáramlás: Ha az epesavak nem jutnak megfelelően az epehólyagba vagy az epevezetékbe, az epe könnyebben kicsapódhat és köveket hozhat létre.

Nagyobb kockázatú csoportok: Az epekövek kialakulásának kockázata nő, ha valakinek családban már előfordult epekövesség, vagy ha túlsúlyos, terhes, nő, vagy éppen gyógyszereket szed.

Tünetek:

Az epekövek legtöbbször tünetmentesek, de ha problémák merülnek fel, általában a következő tünetek jelentkezhetnek:

Epehólyag Fájdalom: Az epekő okozhat görcsös, éles fájdalmat a jobb bordaív alatt vagy a gyomor területén.

Hányinger és Hányás: A fájdalommal együtt gyakran járhat hányinger és hányás.

Hasi Diszkomfort: Általános hasi kellemetlenség vagy puffadás.

Sárgaság: Ritkábban, amikor az epekő az epevezetéket elzárja, sárgás színű bőr és szemfehérje is kialakulhat.

Hasnyálmirigy-gyulladás (Pancreatitis)

A hasnyálmirigy gyulladása, vagy pancreatitis, a hasnyálmirigy gyulladásos reakciója, amely számos okból alakulhat ki. Felhasi görcsös, szúró fájdalom formájában jelentkezik, mely övszerűen a két oldalra a hátba sugárzik és görcsoldó, fájdalomcsillapító hatására sem enyhül.

Kialakulás:

Alkoholfogyasztás: Az egyik leggyakoribb ok az alkoholfogyasztás. Hosszú távú és mérsékelten nagy mennyiségű alkoholfogyasztás gyakran vezet hasnyálmirigy-gyulladáshoz.

Étkezés: Spontán kialakuló, étkezési kihágás kapcsán jelentkező hasnyálmirigy gyulladás.

Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek is okozhatnak hasnyálmirigy-gyulladást.

Trauma vagy sérülés: A hasi trauma vagy sebesülés is gyulladást okozhat a hasnyálmirigyben.

Fertőzések: Néhány fertőzés is kapcsolatba hozható a pancreatitisszel.

Kezelési lehetőségek:

Kórházi ellátás: Súlyos vagy akut esetekben általában kórházi kezelésre van szükség. Itt az orvosok figyelik a beteg állapotát és szükség esetén folyadékot és gyógyszereket adnak.

Éhséget példányozó diéta: Az orvosok általában éhséget példányozó diétát írnak elő, ami azt jelenti, hogy ideiglenesen nem fogyasztható szilárd ételek, hogy a hasnyálmirigy pihenhessen.

Fájdalomkezelés: A fájdalom enyhítésére, fájdalom ambulancia felkeresése..

Sebészeti beavatkozás: Súlyos esetekben, például komplikációk vagy krónikus pancreatitis esetén, sebészeti beavatkozásra lehet szükség.

Megelőzés:

Az alkoholfogyasztás mérséklése vagy elkerülése.

Az egészséges testsúly fenntartása.

A helyes étrend betartása, különösen az egészséges zsírokkal és rostokkal.

Az epekövek kezelése, ha azok jelen vannak.

A pancreatitis komoly állapot lehet, amely orvosi ellátást igényel. Amennyiben hasnyálmirigy-gyulladásra gyanakszik, vagy olyan tüneteket észlel, amelyek erre utalhatnak, fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljon a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Irritábilis bél szindróma (IBS)

Az irritábilis bélszindróma (IBS) egy funkcionális emésztőrendszeri rendellenesség, amely a vastagbél működésében zavart okoz. Bár az IBS nem okoz tartós károsodást a bélfalakon, komoly kellemetlenségeket és életminőségromlást okozhat a szenvedőknek. Mivel ilyen körülmények között szinte természetes, hogy nem szívódnak fel a tápanyagok, az érintettek jelentősen lefogyhatnak és az immunrendszerük is legyengül.

Tünetek:

Hasi Fájdalom és diszkomfort: A legjellemzőbb tünet a hasi fájdalom vagy kellemetlenség. A fájdalom lehet görcsös vagy tompa, és különböző területeken jelentkezhet.

Változó széklet: Az IBS-szel élők gyakran észlelik, hogy székletük konzisztenciája és száma változhat. Váltakozhatnak székrekedés és hasmenés időszakai.

Puffadás és gáz: Az emésztési zavarok miatt puffadás és fokozott gáztermelés is kialakulhat.

Érzékenység a bélmozgásokra: Az IBS-szel élők gyakran érzékenyebben reagálnak a bélmozgásokra és a bélműködésre.

Okok:

Életmód és stressz: Stressz és életmódbeli tényezők befolyásolhatják az IBS tüneteit.

Ételintolerancia: Bizonyos ételek vagy összetevők, például laktóz vagy fruktóz, fogyasztása növelheti az IBS tüneteit.

Bélflóra egyensúlya: Az emésztőrendszerben lévő baktériumok egyensúlya szintén befolyásolhatja.

Bélmozgások érzékenysége: Az IBS-szel élők bélfalának fokozott érzékenysége és reakciója a bélmozgásokra is szerepet játszhat.

Kezelési lehetőségek:

Életmódváltás: Stresszkezelési technikák, egészséges étrend és elegendő mozgás segíthetnek enyhíteni a tüneteket.

Ételintolerancia kezelése: Bizonyos ételek vagy összetevők elkerülése vagy csökkentése.

Gyógyszerek: Az orvosok olyan gyógyszereket írhatnak fel, mint például görcsoldók vagy hashajtók a tünetek enyhítésére.

Bélflóra szabályozása: Probiotikumok vagy prebiotikumok segíthetnek a bélflóra egyensúlyának javításában.

Gyulladásos bélbetegségek (IBD): Crohn-betegség és Colitis Ulcerosa

A gyulladásos bélbetegség (IBD) egy olyan csoportba tartozó krónikus állapot, amely a bélrendszert érinti.  A tápcsatorna autoimmun megbetegedése, melynek két legismertebb típusa a Crohn-betegség és a Colitis ulcerosa. Ezek a betegségek gyulladásokkal és más tünetekkel járnak, amelyek jelentősen befolyásolják az érintettek életét. 

Crohn-betegség:

A Crohn-betegség bármely részét érintheti az emésztőrendszernek, leggyakrabban azonban a vékonybél és a vastagbél érintett.

Tünetek: A Crohn-betegség tünetei változóak lehetnek, beleértve a hasi fájdalmat, hasmenést, fáradtságot, étvágytalanságot és súlyvesztést. Egyéb tünetek is előfordulhatnak, mint például bőrproblémák vagy szemgyulladás.

Elváltozások: A Crohn-betegség okozhat gyulladást és sebesedést a bélfalon, ami összefüggő szűkületekhez és hegesedéshez vezethet.

Colitis Ulcerosa:

Elterjedés: A colitis ulcerosa elsősorban a vastagbél és a végbél területét érinti.

Tünetek: A colitis ulcerosa tünetei közé tartozik a véres vagy nyálkás hasmenés, gyakori bélmozgások, hasi fájdalom és súlyvesztés.

Elváltozások: Ez a betegség sérült nyálkahártyát és fekélyeket okozhat a vastagbélben.

Székrekedés (Obstipáció)

A székrekedés olyan állapot, amikor a széklet ritkábban és nehezebben ürül, mint általában. Ez a probléma kényelmetlenséget okozhat, és komolyabb esetekben az életminőséget is befolyásolhatja. Amennyiben a megszokottól eltérően napok óta székrekedéses problémákkal küzd a beteg, illetve ezen panaszok ismétlődnek, mindenképpen javasolt orvosi kivizsgálást végezni. A székrekedés fontosabb jellemzői:

Okok:

Dietetikai faktorok: Alacsony rostbevitel, elégtelen folyadékfogyasztás és az egészségtelen étrend hozzájárulhat a székrekedéshez.

Életmódbeli tényezők: Az ülő életmód, a fizikai aktivitás hiánya és a kis testmozgás is növelheti a székrekedés kockázatát.

Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek, például fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok és vasszámok, befolyásolhatják a bélmozgást.

Orvosi állapotok: Hormonális változások (terhesség, pajzsmirigy problémák), vastagbél problémák vagy neurologikus zavarok is vezethetnek székrekedéshez.

Tünetek:

Nehézség az Ürítésben

Ritkább Székletürítés

Kis mennyiségű Széklet

Kezelési Lehetőségek:

Rostban gazdag étrend: Az élelmiszerek, mint a teljes kiőrlésű gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek és hüvelyesek, gazdag rostforrások, amelyek elősegíthetik a bélmozgást.

Megfelelő folyadékbevitel: Elegendő víz fogyasztása segíthet a széklet puhításában és a bélmozgás elősegítésében.

Testmozgás: A rendszeres testmozgás javíthatja a bélmozgást és elősegítheti az emésztést.

Gyógyszerek: Glycerines kúp, Dulcolax, Duphalac, Ricinus olaj, melyek recept nélkül kaphatóak.

Orvosi kezelés: Súlyos esetekben az orvos által előírt gyógyszerek vagy terápiák lehetnek szükségesek.

Megelőzés:

Egészséges étrend, amely gazdag rostokban.

Elegendő folyadékfogyasztás.

Rendszeres testmozgás és fizikai aktivitás.

Kerüld a hosszantartó ülő vagy álló helyzeteket.

Amennyiben tartósan szembesülsz székrekedéssel, vagy a tünetek súlyosak és fájdalmasak, fontos, hogy orvoshoz fordulj. Az orvos segíthet az okok kiderítésében és a megfelelő kezelési terv kidolgozásában.

Vakbélgyulladás (Appendicitis)

A vakbélgyulladás a féregnyúlvány gyulladásos állapota. Ez az állapot súlyos lehet és sürgős orvosi beavatkozást igényelhet. A betegség felhasi fájdalommal, hányingerrel kezdődik, később a fájdalom a köldök vonalán összpontosul.

Okok:

A vakbélgyulladás fő oka a vakbélben felhalmozódó nyák és baktériumok, ami akár obstrukciót (elzáródást) is okozhat. Ennek eredményeként a vakbél gyulladtá válik és megnagyobbodik.

Tünetek:

Fájdalom: A vakbélgyulladás legjellegzetesebb tünete az alsó jobb hasi fájdalom. Kezdetben a fájdalom enyhe lehet, majd fokozatosan erősödik.

Hányinger és hányás: Gyakran kísérheti hányinger és hányás.

Láz: A láz és a hidegrázás lehetnek jelen, különösen akkor, ha a gyulladás súlyos.

Változó étvágy: Az étvágy változhat, és az érintett személyek általában nem tudnak enni az erős fájdalom miatt.

Érzékenység a nyomásra: Az alsó jobb hasi terület érzékeny lehet a nyomásra vagy érintésre.

Diagnózis:

Az orvos a tüneteket, fizikális vizsgálatot és képalkotó vizsgálatokat (pl. hasi ultrahang vagy CT vizsgálat) használhatja a vakbélgyulladás diagnosztizálásához.

Kezelés:

A vakbélgyulladás általában azonnali sebészeti beavatkozást igényel:

Vakbél műtét: Az orvosok általában a gyulladt vakbelet eltávolítják, hogy elkerüljék a komplikációkat, mint például a vakbél szakadását vagy a fertőzést.

Antibiotikumok: Bizonyos esetekben, például ha a gyulladás még nem súlyos vagy a beteg nem alkalmas műtétre, antibiotikumokat is alkalmazhatnak.

A vakbélgyulladás súlyos állapot lehet, és sürgős orvosi beavatkozást igényel. Amennyiben alsó hasi fájdalommal, hányingerrel, hányással vagy lázzal találkozik, fontos, hogy azonnal forduljon orvoshoz. Az időben történő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú lehet a szövődmények elkerülése érdekében.

Vesekövesség (Nephrolithiasis)

A vesekövesség olyan állapot, amelyben kemény kövek képződnek a vizeletben található ásványi anyagokból a vesékben vagy a húgyutakban. Ezek a kövek kisebbek vagy nagyobbak lehetnek, és okozhatnak súlyos fájdalmat és egyéb egészségügyi problémákat. A környezeti hatások és örökletes tényezők kölcsönhatásának eredményeként alakul ki. 

Okok:

Vizeletösszetétel: A vesekövek kialakulásának fő oka a vizeletben lévő ásványi anyagok felhalmozódása, például kalcium, oxalát, urát vagy cisztin.

Vizelet mennyisége: A vizelet túl kevés fogyasztása vagy a dehidratáció növelheti a vesekövek kialakulásának kockázatát.

Dietetikai faktorok: A magas só- és cukortartalmú étrend, valamint a magas oxalát- vagy purintartalmú élelmiszerek fogyasztása növelheti a vesekövek kialakulásának kockázatát.

Tünetek:

Vese kolika: Az egyik legjellemzőbb tünet a hirtelen jelentkező, intenzív, görcsös fájdalom az alsó háton vagy az oldalon, amely a hasba és a nemi szervek irányába sugárzik. Ez a fájdalom olyan erős lehet, hogy hányinger és hányás is kísérheti.

Változó fájdalom: A fájdalom intenzitása változhat, időről időre enyhülhet vagy fokozódhat.

Gyakori vizeletürítés: A vesekő okozhat gyakori és fájdalmas vizeletürítést.

Véres vizelet: A kis mozgó kövek a húgyvezető fiziológiás szűkületeiben beékelődnek és hirtelen jelentkező heves hasi tüneteket, vesegörcsöt okoznak. Néhány esetben a vesekő sérülhet a húgyutakban, ami vérzést okozhat a vizeletben. A vándorlás során a fájdalom a lágyékhajlatba, combba, herékbe, nőknél a nagyajkakba sugárzik.

Kezelési Lehetőségek:

Folyadékbevitel: Elegendő mennyiségű folyadék fogyasztása segíthet a vesekő kialakulásának megelőzésében.

Dietetikai módosítások: A megfelelő diéta betartása és az ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek fogyasztásának korlátozása segíthet csökkenteni a vesekőképződés kockázatát.

Fájdalomkezelés: NoSpa, Algopyrin, Panadol, Voltaren kúp használata.

Extracorporeális sokkhullám-terápia (ESWT): Kisebb vesekövek esetén a terápia segíthet a kövek széttörésében.

Endoszkópos beavatkozás vagy műtét: Nagyobb vagy problémás kövek esetén endoszkópos vagy műtéti beavatkozás lehet szükséges a kövek eltávolításához.

Magas vérnyomás (Hipertónia)

A magas vérnyomás, más néven hipertónia, az egyik leggyakoribb és veszélyes egészségügyi probléma, amely sok esetben nem okoz nyilvánvaló tüneteket, mégis komoly kockázatokat hordozhat. 

Okok:

Genetikai tényezők: A családi hajlam szerepet játszhat a magas vérnyomás kialakulásában.

Életmódbeli tényezők: Rendellenes étrend, túlzott sóbevitel, alacsony fizikai aktivitás, elhízás és dohányzás hozzájárulhatnak a magas vérnyomáshoz.

Időskor: Az életkor előrehaladtával a magas vérnyomás kockázata nő.

Alapbetegségek: Bizonyos krónikus betegségek, mint például cukorbetegség vagy vesebetegség, növelhetik a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.

Kockázatok:

A magas vérnyomás hosszú távon súlyos problémákhoz vezethet, mint például szívbetegségek, stroke, vesebetegség és látászavarok.

Magas vérnyomás esetén a szív és az erek extra terhelése miatt a szívizom megerősödhet vagy károsodhat.

Tünetek:

A magas vérnyomás gyakran tünetmentes lehet hosszú ideig. Ezt az állapotot „némán” emelkedő vérnyomásnak is nevezik.

Az esetleges tünetek közé tartozhat a fejfájás, szédülés, fülzúgás és látászavarok.

Kezelési lehetőségek:

Életmódbeli változások: Az egészséges étrend betartása, a sóbevitel csökkentése, a rendszeres testmozgás és a dohányzás elkerülése segíthet a magas vérnyomás kezelésében.

Stresszkezelés és pihenés: A stressz csökkentése, relaxációs technikák alkalmazása is hozzájárulhat a magas vérnyomás kezeléséhez.

Terápia: Rendszeres vérnyomás mérés, vérnyomás napló vezetése, mellyel háziorvosi kontroll megebszélés szükséges, vérnyomáscsökkentő gyógyszerek rendszeres, időben történő beszedése. 

A magas vérnyomás kezelése rendkívül fontos, mivel segít megelőzni a komoly egészségügyi szövődményeket.

Megfázásos panaszok (Common Cold)

A megfázás egy fertőző légúti megbetegedés, amelyet vírusok okoznak. Bár általában nem súlyos, kellemetlen tünetekkel járhat. Gyakori probléma, illetve tévhit, hogy az első napokban elkezdett antibiotikum szedése segíthet a gyógyulásban. Biztosan állítjuk, hogy az idő előtt indított antibiotikum szedésének több mellékhatása van, mint haszna. Növelik az ellenálló baktériumok megjelenését illetve legyengítik a szervezetünket a normál, saját bélbaktériumaink elpusztításával. 

Okok:

A megfázás leggyakrabban a rhinovírusok, coronavírusok és adenovírusok által okozott fertőzés.

A vírusok a cseppfertőzés vagy a közvetlen érintkezés során terjedhetnek.

Tünetek:

Torokfájás: Az első jelek közé tartozhat a torokfájás vagy irritáció.

Orrdugulás és váladékozás: Az orr bedugulhat, és a váladék folyhat az orrból.

Tüsszentés és köhögés: A tüsszentés és köhögés a fertőzés terjedésének módja lehet.

Hányinger és étvágytalanság: Néhány ember émelygést vagy étvágytalanságot is tapasztalhat.

Gyengeség és fáradtság: A megfázás kimerültséget és általános gyengeséget okozhat.

Kezelés:

Pihenés: Pihenés és alvás segíthet a gyógyulásban az első három napban.

Folyadékpótlás: Elegendő mennyiségű folyadék fogyasztása fontos, hogy hidratált maradjon.

Tüneti Kezelés: Hideg és köhögés elleni gyógyszerek, orrspray-k vagy orrszívók használata.

Lázcsillapítás: 4 óránként kombinált lázcsillapítás, 1000mg-os C-vitamin használata.

Megelőzés:

Higiénia: Rendszeres kézmosás és köhögés, tüsszentés eltakarása zsebkendővel vagy könyökbe segít a vírusok terjedésének megakadályozásában.

Immunerősítés: Egészséges étrend, rendszeres testmozgás és elegendő alvás erősítheti az immunrendszert.

Kerülje a közeli kapcsolatot: Ha valaki már megbetegedett, próbálja elkerülni a közvetlen érintkezést vele.

Mellkasi fájdalom

A mellkasi fájdalom számos különböző okból származhat, és lehet, hogy ártalmatlan dologról van szó, vagy súlyosabb egészségügyi problémát jelez. Fontos, hogy ne hanyagold el a mellkasi fájdalmat, különösen ha súlyos vagy tartós. Két fő csoportot különítünk el: 1. Krdinális/Tüdő, 2. Extrakardinális (nem szíveredetű).

Okok:

Szívproblémák: A szívinfarktus, angina pectoris (mellkasi szorító fájdalom), vagy egyéb szívbetegségek mellkasi fájdalmat okozhatnak.

Tüdőproblémák: Tüdőgyulladás, tüdőembólia vagy egyéb légzőrendszeri problémák is mellkasi fájdalommal járhatnak.

Emésztőrendszeri problémák: Gyomorfekély, gyomorégés, reflux vagy epekövesség is okozhat mellkasi fájdalmat.

Izom- és csontrendszeri fájdalom: Izomfeszülés, húzódás, vagy borda sérülés is mellkasi fájdalmat okozhat.

Pszichés tényezők: Szorongás vagy stressz is okozhat mellkasi fájdalmat.

Tünetek:

Fájdalom jellege: A mellkasi fájdalom lehet éles, nyomó, szorító vagy égő.

Sugárzás: A fájdalom a karokba, a nyakba, az állkapocsba vagy a hátba is kisugározhat.

Légzési nehézség: Nehézlégzés, mellkasi nyomás vagy fulladás is jelentkezhet.

Hányinger: Mellkasi fájdalommal együtt hányinger vagy hányás is előfordulhat.

A differenciál diagnózis meglehetősen nehéz, de általánosságban elmondható, ha súlyos fájdalom jelentkezik, mely nehézlégzéssel, verejtékezéssel, halálfélelemmel társul, mindenképpen orvosi vizsgálatra van szükség. 

Stroke (Agyvérzés vagy Agyérgörcs)

A stroke egy súlyos és sürgős orvosi állapot, amely akkor következik be, amikor a véráramlás az agy egy részében megszakad vagy lelassul, ami agyi sejtek károsodását okozhatja. Az elzáródott ér által ellátott agyi terület funkció kiesése által ideggyógyászati tünetek alakulnak ki, melyek legnyilvánvalóbb jeleit felismerhetjük: beszédzavar, az arc féloldali elhúzódása, féloldali végtaggyengeség, illetve szédülés, hirtelen kialakult zavartság. Az időben történő felismerés és kezelés rendkívül fontos lehet a stroke következményeinek minimalizálásához. 

Két fő típus:

Agyvérzés (Hemorrhagiás Stroke): Ebben az esetben egy agyi erek falának repedése vagy szakadása következtében vér ömlik az agy területére, károsítva az agysejteket.

Agyérgörcs vagy Ischaemiás Stroke: Ez a leggyakoribb típus, és akkor következik be, amikor egy vérrög vagy egyéb akadály megakadályozza az agyi véráramlást.

Tünetek:

Agyi tünetek: Súlyos fejfájás, zavarodottság, beszédzavarok, szédülés.

Lemosódó végtagok: Az egyik testrész (arc, kar vagy láb) hirtelen lebénulhat, gyengülhet vagy nem működhet megfelelően.

Látásproblémák: Látásvesztés, homályos látás, kettős látás.

Felismerés és sürgős kezelés:

A stroke tüneteinek gyors felismerése és azonnali sürgősségi ellátás igénylése életmentő lehet.

Ha valakinek a stroke-ra utaló tünetei vannak (pl. az egyik oldalon lógó arc, beszédzavarok, végtaggyengeség), azonnal hívjon segítséget (mentőt).

Az orvosok az agyi károsodás minimalizálása érdekében időben beavatkozhatnak, ha a kezelés azonnal elkezdődik.

Kezelés:

A stroke kezelése függ a típusától és a tünetektől.

Agyvérzés esetén a vérzés megszüntetése, az agyi nyomás csökkentése és egyéb támogató intézkedések lehetnek szükségesek.

Agyérgörcs esetén az agyi véráramlás helyreállítására irányuló kezelés, például vérrögoldók vagy mechanikus beavatkozások, segíthet az agyi károsodás minimalizálásában.

A stroke súlyos és életveszélyes állapot, amelyhez sürgős orvosi ellátás szükséges. Az időben történő felismerés és a megfelelő kezelés nagyban befolyásolhatja a betegség következményeit és a beteg rehabilitációját. Ha valaki stroke-ra utaló tüneteket mutat, azonnal hívjon segítséget, és keressen fel egészségügyi szakembereket.

Impresszum

PRESTIGE MEDICAL CENTER

1074. Budapest, Hársfa utca 17. fszt

+36 70 588 8980

info@prestigemedical.hu

Adószám:

Nyilvántartási szám:


TÁRHELY SZOLGÁLTATÓ

Lorem ipsum et eternum